***
Chrzest Święty jest pierwszą uroczystością w życiu małego chrześcijanina, którą organizują rodzice dla swojego dziecka. Jak zatem przebiega ceremonia, jak się przygotować oraz co robić, żeby nie pozować i mieć udaną pamiątkę w postaci zdjęć? O tym wszystkim opowiem wam w poradniku, który przygotowałam na podstawie własnego doświadczenia.
PRZYGOTOWANIA
Coraz częściej decydujecie się na to, żebym robiła dla Was zdjęcia nie tylko w kościele, lecz również podczas przygotowań w waszym domu. Zadbajcie więc poproszę o to, by w pokoju, w którym będziecie ubierać maluszka, nie znajdowały się reklamówki, pudła i inne zbędne rzeczy, których prawdopodobnie nie będziecie chcieli zobaczyć na zdjęciach. Natomiast ubranko, buciki, świecę, szatkę, itp. prosiłabym przygotować dla fotografa, ponieważ detale są bardzo ważne w podobnym reportażu.
Starajcie się wszystko robić bez pośpiechu, swobodnie i na luzie. Nie wstydźcie się pokazywać swoich emocji i nie przejmujcie się, jeżeli dziecko nie jest w humorze. Fotograf przede wszystkim obserwuje, co dzieje się dookoła niego, stara się uchwycić prawdziwe i naturalne chwile, dlatego że właśnie Wy jesteście najlepszymi reżyserami tego dnia.
KOŚCIÓŁ
Gdy chrzest dziecka odbywa się podczas Mszy Św., ceremonia trwa zazwyczaj około 50-60 minut, natomiast gdy odbywa się po Mszy, to trwa ok 10 min.
Wcześniej na spotkaniu z księdzem wspomnijcie, że będziecie mieli swojego fotografa (posiadam zaświadczenie i legitymację o ukończeniu kursu liturgicznego dla fotografów). Poproście znajomych oraz rodzinę, żeby nie utrudniali pracę fotografowi, robiąc samodzielnie zdjęcia, zasłaniając sobą maluszka czy używając lampy błyskowej. Nie da się powtórzyć polewania główki dziecka, a zdjęcia od fotografa i tak dostaną wszyscy goście poprzez galerię internetową.
Nie szukajcie specjalnie wzrokiem fotografa i nie patrzcie zbyt często w obiektyw, wystarczy raz na jakiś czas. Skupcie się bardziej na duchownym doznaniu, gdyż Wasze maleństwo zostaje omyte z grzechu pierworodnego i staje się Dzieckiem Bożym.
Kiedy ksiądz znaczy dziecko znakiem Krzyża, trzymajcie je przodem do księdza. Znak Krzyża na czole dziecka rodzice i chrzestni powinni robić kciukiem z zaciśniętą pięścią tak by nie zasłonić za bardzo twarzy dziecka.
Podczas polewania główki dziecka miejcie na myśli fotografa i nie odwracajcie się do niego plecami. Dobrze jest podczas mszy trzymać dziecko na kolanach, na zmianę rodzice i chrzestni. Jeśli nie chcecie trzymać dziecka całą mszę to wystarczy i 10 minut. Po mszy jest okazja, by przed ołtarzem zrobić zdjęcie grupowe wszystkich gości (jeżeli chcielibyście takie zdjęcie, to poproście wcześniej gości, by po mszy nie wychodzili z kościoła).
PRZYJĘCIE
Jeśli zdjęcia rodzinne z dzieckiem robimy podczas przyjęcia, najlepiej zrobić je od razu po dotarciu do restauracji/sali, ponieważ dziecko będzie mniej zmęczone. Podczas przyjęcia jestem do Waszej i Waszych gości dyspozycji i z wielką chęcią zrobię zdjęcia, o jakie poprosicie. Jeżeli chcecie, abym uwieczniła tort, to zaplanujcie go tak, by był podany w czasie, w którym będę jeszcze z Wami, a jeśli tort macie później, to mogę sam tort sfotografować wcześniej.
I na koniec pamiętajcie, że warto być sobą i wyrażać emocje, które naprawdę czujemy, czy to radość, czy wzruszenie. Naturalność i wrażliwość, pomoże fotografowi stworzyć najpiękniejszą pamiątkę z bardzo ważnego dnia w życiu Waszego dziecka, Waszej rodziny, jak i w życiu każdego chrześcijanina.
Poniżej przedstawiony jest przebieg ceremonii.
PRZEBIEG CEREMONII CHRZTU ŚWIĘTEGO
Na początku ksiądz podchodzi do rodziców i chrzestnych, by zadać im odpowiednie pytania:
Ksiądz: Drodzy Rodzice, jakie imię wybraliście dla swojego dziecka?
Rodzice głośno odpowiadają, np. Michał Paweł.
Ks.: O co prosicie Kościół Święty dla…..?
R: O Chrzest Święty.
Ks.: Prosząc o chrzest dla Waszego dziecka przyjmujecie na siebie obowiązek wychowania go w wierze, aby zachowując Boże przykazania, miłowało Boga i bliźniego, jak nas nauczył Jezus Chrystus. Czy jesteście świadomi tego obowiązku?
R: Jesteśmy świadomi.
W tym momencie kapłan zwraca się do rodziców chrzestnych.
Ks.: A Wy, Rodzice chrzestni, czy jesteście gotowi pomagać rodzicom tego dziecka w wypełnianiu obowiązku?
Rodzice chrzestni: Jesteśmy gotowi.
Następnie ksiądz zwraca się do chrzczonego dziecka:
– Michale Pawle, wspólnota chrześcijańska przyjmuje was z wielką radością. Ja zaś w imieniu tej wspólnoty znaczę was znakiem Krzyża, a po mnie naznaczą was tym samym znakiem Chrystusa Zbawiciela twoi rodzice i chrzestni.
Po wypowiedzeniu tych słów, kapłan zbliża się do dziecka, by nakreślić mu na czole znak krzyża. Zaraz po nim, ten sam gest wykonują najpierw rodzice, a następnie rodzice chrzestni. Po wykonaniu znaku krzyża, ksiądz zaprasza rodziców i chrzestnych do zajęcia wyznaczonych miejsc w przednich nawach kościoła, a następnie przystępuje do rozpoczęcia i odprawienia Mszy Św.
Po odczytaniu kazania następuje dalszy obrzęd Chrztu Świętego. Kapłan zaprasza rodziców i chrzestnych do podejścia do chrzcielnicy i rozpoczyna odmawianie modlitwy egzorcyzmu, następnie modlitwę poświęcenia wody lub dziękczynną. W tym momencie matka chrzestna powinna przygotować białą szatkę, a ojciec chrzestny gromnicę. Po odmówieniu modlitw Ksiądz zwraca się do rodziców:
- Drodzy rodzice i chrzestni. Przyniesione przez was dzieci otrzymują z miłości Bożej przez sakrament Chrztu nowe życie z wody i z Ducha Świętego. Starajcie się wychować je w wierze tak, aby zachować w nich to Boże życie od skażenia grzechem i umożliwić jego ustawiczny rozwój. Jeśli więc, kierując się wiarą, jesteście gotowi podjąć się tego zadania, to wspominając swój własny Chrzest, wyrzeknijcie się grzechu i wyznajcie wiarę w Jezusa Chrystusa. Jest to wiara Kościoła, w której wasze dzieci otrzymują Chrzest. Czy wyrzekacie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych?
Rodzice i chrzestni odpowiadają razem: Wyrzekamy się.
Następnie duchowny zadaje rodzicom i chrzestnym szereg pytań związanych z ich wiarą oraz wyrzekaniem się szatana. W zależności od zadanego pytania rodzice i chrzestni zgodnie odpowiadają: Wyrzekamy się/ Wierzymy.
Ksiądz kończy tę część obrzędu słowami:
- Taka jest nasza wiara. Taka jest wiara Kościoła, której wyznawanie jest naszą chlubą, w Chrystusie, Panie naszym.
R: Amen.
Następnie kapłan przystępuje do polania główki dziecka wodą święconą. W tym samym czasie zadaje pytania rodzicom:
- Czy chcecie aby Jan Mateusz otrzymał chrzest w wierze Kościoła, którą przed chwilą wyznaliśmy?
R: Chcemy.
Ks.: Michale Pawle, ja ciebie chrzczę w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
Kapłan namaszcza czoło dziecka Krzyżem Świętym, a matka chrzestna kładzie mu białą szatkę.
Na zakończenie obrzędu chrztu Ksiądz wypowiada słowa:
- Michale Pawle, stałeś się nowym stworzeniem i przyoblekłeś się w Chrystusa, dlatego otrzymujesz białą szatę. Niech twoi bliscy słowem i przykładem pomogą ci zachować godność dziecka Bożego nieskalaną aż po życie wieczne.
Wierni zgromadzeni w Kościele odpowiadają: Amen.
Ks.: Przyjmijcie światło Chrystusa.
Po tych słowach ojciec chrzestny odpala gromnicę od paschału znajdującego się na ołtarzu.
Ks.: Podtrzymywanie tego światła powierza się wam, rodzice i chrzestni, aby wasze dziecko, oświecone przez Chrystusa, postępowało zawsze jak dziecko światłości, a trwając w wierze, mogło wyjść na spotkanie przychodzącego Pana razem z wszystkimi Świętymi w niebie.
Po zakończeniu obrzędu Chrztu Św. rodzice i chrzestni wracają z dzieckiem na wyznaczone miejsce. Dalsza Msza Św. przebiega zgodnie z nakazanym obrządkiem. Rodzice i chrzestni zobowiązani są do aktywnego uczestnictwa i przyjęcia sakramentu Komunii Św. Zazwyczaj po całkowitym zakończeniu ceremonii albo przed nią udają się do zakrystii, aby wypełnić dokumenty i złożyć podpisy pod zaświadczeniem o udziale w sakramencie Chrztu Świętego.